Nie jesteś zalogowany! W ciągu 600 sekund zostaniesz przeniesiony do rejestracji.

NIE JESTES ZALOGOWANY


Poprzedni temat «» Następny temat
co zabieramy na rajd/wyprawę rowerową
Autor Wiadomość
apj
Majster
Hardcorowy Koksik


Wiek: 54
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 3756
Skąd: Pokrówka
Wysłany: 2016-03-26, 20:26   co zabieramy na rajd/wyprawę rowerową

nie wiem czy w dobrym topiku piszę, najwyżej Domanek przenieś :devil_anim: ale do rzeczy tak się ostatnio zastanawiałem dlaczego nikt jeszcze tego tematu nie poruszył na forum czyli co i w jakich ilościach zabieramy na dwudniowy rajd rowerowy czy dziesięcio, dlatego proszę o wpisywanie swoich sugestii bądź wklejanie jakiś poradników, bo w realu to jest jedno z częstszych pytań a forum milczy ...... :)
_________________
Jazda rowerem to tylko z ChGRem ;-)
 
 
apj
Majster
Hardcorowy Koksik


Wiek: 54
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 3756
Skąd: Pokrówka
Wysłany: 2016-03-26, 20:36   

Co zabrać na rajd rowerowy?


Przed wyruszeniem na kilkudniową wyprawę rowerową należy dokładnie przeanalizować trasę wycieczki i zabrać ze sobą tylko to co będzie nam niezbędne i to co może się takim okazać w przypadku uszkodzenia roweru lub wypadku bądź zranienia. Zestaw do szybkiego łatania dętek i apteczka to niezbędne minimum jaki powinno się znaleźć w naszym ekwipunku. A co jeszcze może się okazać niezbędne? Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją na kilkudniowy wypad rowerowy.

Każda wycieczka ma swoją specyfikę i po jednym sezonie można już opracować własną listę niezbędnych rzeczy, jakie zabieramy ze sobą. My skupiliśmy się na przedstawieniu najczęściej wybieranych elementów rowerowego ekwipunku. Podstawa to dowód tożsamości i sprawny i w pełni naładowany telefon komórkowy. Jego numer powinni znać wszyscy uczestnicy wycieczki. Do tego doliczyć trzeba apteczkę, której spis zawarości opisaliśmy w osobnym artykule.

Na naszą kilkudniową wycieczkę zabieramy:
- mapę okolicy, po której będziemy się poruszać,
- sprawny rower (przed wyjazdem warto udać się z nim do serwisu rowerowego i zrobić przegląd),
- oświetlenie roweru (przednie białe i tylne czerwone),
- zestaw podstawowych narzędzi rowerowych (zawartość takiego zestawu opisaliśmy w osobnym artykule),
- kask rowerowy dla każdego uczestnika wycieczki,
- okuklary przeciwsłoneczne (chronią oczy także przed małymi owadami),
- latarkę (przynajmniej jedną z zapasowym kompletem baterii),
- sakwy rowerowe (są przydatne i podnoszą komfort podróży; można jednak zamiast sakw zabrać plecak i torbę mocowaną na kierownicy roweru),
- dodatkowy komplet odzieży (w zależności od długości wycieczki/rajdu mogą to być dwa lub nawet trzy komplety; przykładowy zestaw odzieżowy opisaliśmy w osobnym artykule),
- drugą parę obuwia,
- prowiant na drogę,
- apteczkę (zawartość tego akcesorium opisaliśmy w osobnym artykule),
- zestaw do naprawy/łatania dętek,
- poręczny mininotes i coś do pisania,
- namiot,
- śpiwór dla każdego uczestnika wycieczki,
- karimaty (również po jednej dla każdego),
- turystyczną butlę gazową wraz z palnikiem (przed wyjazdem należy upewnić się, że pozostała w butli ilość gazu wystarczy nam na całą wyprawę),
- zapalniczkę i zapałki,
- aluminiowy garnek do zagotowania wody i posiłku (zestaw naczyń turystycznych jest idealny),
- ściereczka do czyszczenia zestawu do gotowania (nie jest niezbędna, ale dla zachowania higieny może się okazać przydatna - podobnie jak niewielki pojemnik z płynem do mycia naczyń),
- zestaw sztućców, tzw. niezbędnik turystyczny (łyżka, widelec, nóż),
- ostry nóż (może to być też wielofunkcyjny scyzoryk - przydatny zarówno do przygotowania posiłku, jak i w wielu innych trudnych do przewidzenia sytuacjach),
- niezbędne przybory kosmetyczne (szczoteczka i pasta do zębów, mydło, papier toaletowy, husteczki higieniczne, podpaski i tampony dla żeńskiej części wycieczki, ręcznik - zestaw można powiększyć w zależności od potrzeb),
- woreczki foliowe (posłużą do zmagazynowania śmieci oraz do zabezpieczenia odzieży i śpiworów przed zamoknięciem),
- gumki recepturki,
- klej szybkoschnący (Kropelka lub podobny),
- igły i nici.

Na wycieczkę rowerową powinniśmy zabrać także pewien zapas gotówki. Nie należy jednak zabierać ze sobą kart płatniczych czy bankomatowych. Dlaczego? W przypadku ich zgubienia możemy niepotrzebnie stracić wiele czasu i nerwów podczas ich blokowania. W tym celu trzeba wykonać czasem kilka lub kilkanaście połączeń telefonicznych co zużyje niepotrzebne baterię telefonu. W przypadku gotówki warto pamiętać też o tym, by rozlokować ją w kilku miejscach - kieszeniach, schowkach. W przypadku zguby straty nie będą tak dotkliwe. Pamiętajmy o tym, a wycieczkę zapamiętamy z jak najlepszej strony.

źródło: http://swietokrzyskie.org...a-rajd-rowerowy
_________________
Jazda rowerem to tylko z ChGRem ;-)
 
 
apj
Majster
Hardcorowy Koksik


Wiek: 54
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 3756
Skąd: Pokrówka
Wysłany: 2016-03-26, 20:39   

7 rzeczy, które trzeba zabrać na wyprawę rowerową
Planujesz dłuższą wyprawę rowerową w czasie urlopu? Przeczytaj, co – zdaniem eksperta – będzie Ci potrzebne w drodze i jak wybrać odpowiedni sprzęt na rajd rowerowy.
Jak wynika z badań TNS OBOP*, co drugi Polak w ogóle nie uprawia sportu i nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Spośród tych, którzy deklarują, że są aktywni fizycznie, największą grupę, bo aż 57% stanowią fani rowerowych przejażdżek. Rowerem dojeżdżamy do pracy, dzięki czemu unikamy stania w korkach, ale coraz częściej rowerem wybieramy się także na dłuższe wyprawy – weekendowe czy kilkudniowe.

Wbrew pozorom, wyprawa rowerowa, podczas której pokonuje się dziennie kilkadziesiąt kilometrów, nie jest aż tak wielkim wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać. Dystans 60 - 70 kilometrów dziennie to raczej wyzwanie dla ducha. Dlaczego? Otóż wysiłek, jaki wkłada się w jazdę na rowerze jest wielokrotnie mniejszy niż wysiłek wkładany w... bieganie i o wiele łatwiej go znieść. – mówi Dariusz Miąsek, menadżer ds. projektów turystycznych w Grupie Turystyki Aktywnej Sporteus. Jego zdaniem żeby przygotować się kondycyjnie do kilkudniowego wyjazdu rowerowego wystarczą dwa tygodnie. Najważniejsze jest bowiem przyzwyczajenie mięśni do obciążenia, jakie je czeka i ustalenie odpowiedniej pozycji na rowerze, a do tego potrzeba zaledwie kilku prób.
A co powinniśmy zabrać ze sobą na kilkudniową wyprawę rowerową? Lista rzeczy nie jest długa:

1. Dobrze przygotowany rower i najważniejsze części zamienne. Najlepszym wyborem będzie rower o grubszych oponach typu trekkingowego – raczej nie sprawdzi się typowa kolarzówka. Trzeba wyposażyć się oczywiście także w pompkę i dwie zapasowe dętki. Jeśli jedziesz na zorganizowany wyjazd, pozostałe części zamienne i serwis zapewni Ci organizator, ale jeśli wyprawę organizujesz samodzielnie, przydadzą się także: skuwacz i spinka do łańcucha, plastikowe łyżki do zdjęcia opony przy wymianie dętki, zestaw kluczy imbusowych oraz klucz do dokręcenia suportu.

2. Ubrania, które uwzględniają wszystkie możliwe warunki atmosferyczne. Najlepiej zabrać tyle zestawów, by nie trzeba było martwić się o pranie podczas wyprawy. Dobrze jest zwrócić uwagę na kolory swoich rzeczy – na drodze najlepiej sprawdzają się jasne bluzy czy kurtki, bo dzięki nim jesteśmy lepiej widoczni. Ponadto jasne ubrania nie przyciągają tak bardzo promieni słonecznych. Podczas jazdy na rowerze niezwykle ważna jest także odpowiednio dobrana bielizna – nie może mieć szwów i załamań w miejscach wrażliwych, gdzie może powodować obtarcia. Dlatego dobrze jest zainwestować w dobrą bieliznę sportową.

3. Kurtka – jeśli wybieramy się na wyprawę rowerową jesienią albo trafimy na deszczowe dni, przyda się kurtka sportowa, najlepiej wykonana z polaru z memebraną windstopper. Sama bluza z polaru nie ochroni nas przed deszczem i jest zbyt przewiewna.

4. Buty – najlepsze będą wygodne sandały ze wzmocnionymi noskami, dobrze jest wcześniej sprawdzić je, czy nie obcierają i nie uciskają.

5. Kask – to ważny element wyposażenia rowerzysty, dlatego warto wybrać taki, który będzie dobrze leżał na głowie, posiadał otwory wentylacyjne i siateczkę przeciw owadom. Jeśli chodzi o kolor – tu sprawdza się zasada, że im bardziej jaskrawy, tym lepiej, bo rowerzysta jest bardziej widoczny na drodze.

6. Rękawiczki rowerowe i okulary. Te pierwsze zapobiegną tworzeniu się odcisków na dłoniach i zapewnią lepszy kontakt z kierownicą. Okulary najlepsze będą przyciemniane – ochronią oczy przed słońcem, ale jednocześnie będą stanowić osłonę przed owadami i ewentualnymi przeszkodami mechanicznymi (np. gałęziami).

Wakacje to dobry moment, by spróbować nieco innej formy wypoczynku i zamiast wyjazdu na plażę, wsiąść na rower i zwiedzić malownicze zakątki Andaluzji, przejechać szlakiem Muru Berlińskiego czy choćby wybrać się na rowerową wyprawę po Polsce. Zdaniem Dariusza Miąska rajdy rowerowe są dla wszystkich – Na kilkudniowe wyprawy rowerowe wybierają się nie tylko aktywni na co dzień rowerzyści, ale także rodziny z dziećmi i ci, którzy chcą popracować nad swoją kondycją fizyczną. To sport dla każdego.

źródło: http://w-spodnicy.ofemini...e-rowerowa.html
_________________
Jazda rowerem to tylko z ChGRem ;-)
 
 
Aaapap
Majster


Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 722
Wysłany: 2016-03-27, 22:44   Co i w co

apj napisał/a:
http://swietokrzyskie.org.pl/poradnik/turystyka-rowerowa/187-co-zabrac-na-rajd-rowerowy

apj napisał/a:
http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Fitness/534064,1,7-rzeczy-ktore-trzeba-zabrac-na-wyprawe-rowerowa.html

Powyższe co zabrać oraz propozycja w co się pakować - Bikepacking:
http://www.cyclingabout.c...acking-Bags.jpg
Pozdrawiam
--

psychorelaksacja za kółkiem.jpg
Plik ściągnięto 38 raz(y) 32,28 KB

 
 
Aaapap
Majster


Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 722
Wysłany: 2016-04-13, 08:13   Re: Co i w co

Aaapap napisał/a:
... oraz propozycja w co się pakować...

Znalazłem sciągawkę jak sobie radzą inni "dalekobieżni":
http://www.icebike.org/bikepacking-experts/
Pozdrawiam
--
Napis na ramie:
https://www.facebook.com/...&type=3&theater
 
 
Konus
stały bywalec

Dołączył: 09 Wrz 2015
Posty: 140
Skąd: Ziemia
Wysłany: 2016-04-13, 08:57   

Ciekawy pomysł aby kask rowerowy wykorzystać jako poduszkę. Tylko trzeba jakiś pokrowiec z gąbki obmyślić.
 
 
Aaapap
Majster


Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 722
Wysłany: 2016-04-18, 07:30   Trzeba sobie jakoś ...

Konus napisał/a:
...kask rowerowy wykorzystać jako poduszkę...

Owinąć bluzą/kurtką?
http://demotywatory.pl/25...ie-jakos-radzic
Pozdrawiam
--

można i tak.jpg
Plik ściągnięto 31 raz(y) 26,02 KB

 
 
Konus
stały bywalec

Dołączył: 09 Wrz 2015
Posty: 140
Skąd: Ziemia
Wysłany: 2016-04-18, 13:31   

Może dętką :D
 
 
Aaapap
Majster


Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 722
Wysłany: 2016-04-19, 03:55   Niekiedy

Konus napisał/a:
Może dętką :D

Wystarczy

reklamówka .jpg
Plik ściągnięto 34 raz(y) 78,58 KB

 
 
koziolek
nowicjusz


Dołączył: 29 Cze 2016
Posty: 7
Skąd: Dąbrówka
Wysłany: 2016-07-07, 14:58   

Myślicie, że kask powinien posiadać specjalne certyfikaty bezpieczeństwa? Tu o nich wspominają: http://www.ceneo.pl/artyk...przed_kontuzja, a szczerze mówiąc myślałem bardziej o zainwestowaniu w coś z oferty dyskontu, bo obecnie jest dużo promocji na akcesoria rowerowe. Nie słyszałem, żeby takie certyfikaty i inne papierki były dostępne przy znacznie tańszych produktach. Warto jest wogóle wierzyć takim kaskom?
 
 
Andrzej82
nowicjusz

Dołączył: 18 Lut 2021
Posty: 1
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-02-18, 19:46   

Możecie polecić jakiś koszyk na rower na kierownicę planuję na kwiecień pierwszą rodziną wyprawę rowerową z naszym małym synkiem i zabieram się powoli za kompletowanie dodatków.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 

Zaprzyjaźnione grupy rowerowe


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM



Reklama





















Gorące tematy